=

Itt kereshet szakembereink között.


KÉRDEZZEN TŐLÜNK

Freudi személyiségelmélet I rész
Hollósy-Vadász Gábor
Hollósy-Vadász Gábor
- 2018. 03. 16. 11:34

sigmund-freud-by-max-halberstadt-cropped-jpg-5aab9dc6367fb.jpg

Thorne és Henley (2000) szerint freudi értelemben a személyiség egy változó rendszer, melyben jelentős hangsúlyt kap az energia áramlása, aminek nagyrésze nem a tudatos szinten történik.

Freud korábbi munkáiban a személyiséget három részre osztotta: 1) tudattalan: ide kerülnek a nehezen felidézhető és az elfojtott elemek 2) tudatelőttes: ide tartoznak a viszonylag könnyen felidézhető elemek, ez gyakorlatilag a tudat előszobája. 3) tudat: ide olyan elemek sorolhatók, melyekkel tisztába vagyunk, könnyen felidézzük azokat. Pszichológiai értelemben egészséges személyek esetében a tudat három szintje harmonikusan működik. Ezek által tudjuk kielégíteni vágyainkat, szükségleteinket.

Thorne és Henley (2000) szerint Freud a vezette be az id fogalmát, mely már születéstől kezdődően jelen van. Funkciója: „a külső vagy belső ingerlés hatására az organizmusban keletkezett energiát kisüsse” (Thorne, & Henley, 2000; 448.o.). Ez a funkció az örömelvre támaszkodik. Az elv szerint: az organizmus arra törekszik, hogy a feszültséget elkerülje, illetve lecsökkentse az elviselhető szintig, cél: az örömforrás megtalálása és a fájdalom elkerülése. Az id az ösztönökből származik, amiket két csoportba lehet sorolni: életösztön (Eros) halálösztön (Thanatos), ezek a születéstől kezdve jelen vannak az organizmusban. A libidó az életösztön energiáira utal. A halálösztön az organizmus felbomlasztásra törekszik, míg az életösztön az organizmus megtartására törekedik. Az id reflex szerűen működik, de ezzel nem minden esetben csökkenthető a feszültség pl. amikor a csecsemő éhes, de nem azonnal kap ennivalót, ami egy frusztráló helyzetet jelent számára. Ekkor lépnek működésbe az elsődleges folyamatok. Ennek során az éhes csecsemőben a korábbi emlékképek (pl. étel látványa) aktivizálódnak, melyekkel csökkenthető a feszültség.

Thorne és Henley (2000) szerint az id nem minden esetben képes hatékonyan megbirkózni az feszültéséggel, ezért fejlődik ki az ego, melynek működése a valóság elvvel írható le. Az elv alapján az éhes gyermek képes felfüggeszteni a vágyát addig, amig az ételt el nem érheti, vagyis meg nem etetik. Vagyis az ego képes elviselni bizonyos szintű felszültséget. Az ego másodlagos folyamata során az ego a megismerés révén pl. gondolkodás, következtetés képessé válik a valóság kezelésére. Az ego az idhez hasonlóan az örömforrásokat keresi, de képessé válik a fantáziákat a valóságtól megkülönböztetni.

Thorne és Henley (2000) szerint a szuperego a tökéletességre törekszik, nem öröm forrásokat keres. A szuperego az egoból fejlődik ki és képes a társadalmi normák megtanulására azok betartására. A szuperego két rendszere: 1) az egoideál azokat a szabályokat tartalmazza, melyekről a gyerek azt gondolja, hogy a szülők szerint helyesek, megfelelőek. 2) lelkiismeret felelős a bűntudatért, akkor keletkezik, amikor az egyén vét a szülői, vagy a társadalmi szabályok ellen. A szuperego jutalmazással és büntetéssel képes kontrolálni az egot.

Hollósy-Vadász Gábor

A blogbejegyzést Hollósy-Vadász Gábor pszichológus küldte be, kattints ide, hogy megtekintsd a szakember adatlapját!


Hozzászólások:

Lucille F. Parham - 2019. január 31., Csütörtök 09:50

I am a devotee of your website. Keep up the good work. free brain games for adults


david - 2019. május 18., Szombat 00:25

Nike Air Max http://www.airmax-720.us/
Fred Perry T Shirt http://www.fredperry.us.org/
Christian Louboutin http://www.redbottoms.us.com/
Pandora http://www.pandoraus.us/
Suicoke Shoes http://www.suicoke.us/
Clarks Shoes http://www.clarksshoes.org.uk/
Mizuno Shoes http://www.mizunoshoes.org/
Skechers Go Walk http://www.skechersoutlet.us/
Lauren Ralph Lauren http://www.ralphlauren-polo.us/
Birkenstock Sale http://www.birkenstockcanadasandals.ca/
Longchamp Purse http://www.longchamp-canada.ca/
Supreme http://www.supreme-canada.ca/
Birkenstock http://www.birkenstocksandalssale.us/
Supreme http://www.supremeshirt.us/
Puma Suede http://www.pumacanada.ca/
Karen Millen http://www.karen-millen.us/
Fitflop http://www.fitflopshoes.us/
North Face Coat http://www.northfacejacket.us.org/
New Jordans http://www.jordan-11.us/
Kyrie 5 Shoes http://www.kyrie5-shoes.us/
Michael Kors Wallet http://www.michaelkorspurse.us/
Champion http://www.championhoodie.co.uk/
Coach Handbags http://www.coachbagsoutlet.us/
Coach Handbags http://www.coachbags.ca/
Balenciaga Shoes http://www.balenciagasneakers.us/
Pandora Jewelry http://www.pandoraofficialsite.us/
Fjallraven Backpack http://www.fjallravenkanken.us.com/
Curry 6 http://www.curry5.ca/
ED Hardy http://www.edhardyclothing.us/
Kate Spade Bags http://www.katespadecanada.ca/
Hydro Flask Stickers http://www.hydro-flask.us/
Jimmy Choo http://www.jimmy-chooshoes.us/
Lebron 15 http://www.lebron16.ca/
Ralph Lauren http://www.ralphlaurenusa.us/
Goyard Wallet http://www.goyardcanada.ca/
Kate Spade Purses http://www.katespade-purses.us.com/
Golden Goose Sneakers Sale http://www.goldengoose-shoes.us/
Off White Hoodie http://www.offwhitecanada.ca/
KD 10 http://www.kd11.ca/
Fjallraven http://www.fjallraven-canada.ca/
Bape Shirt http://www.bape-hoodie.us/
Adidas UK http://www.adidas-trainersuk.org.uk/
Five Finger Shoes http://www.vibram-fivefingers.us/
Kyrie 5 http://www.kyrie5shoes.us/
Golden Goose Sneakers Sale http://www.goldengooses.us.org/
Yeezy http://www.yeezytrainers.co.uk/
Louboutin Trainers http://www.louboutintrainers.co.uk/
Pandora Bracelet http://www.pandorajewelrystore.us/
Louboutin Shoes http://www.louboutinredbottomshoes.us/
Nike Air Max 97 http://www.nikeairmax720.us/
Asics http://www.asicsoutlet.us/
Supreme http://www.supremeclothings.us.com/
Fila Disruptor 2 http://www.filacanada.ca/
Swarovski Necklace http://www.swarovskijewelry.us/
Champion Clothing http://www.championhoodie.us.com/
Giuseppe http://www.giuseppezanotti.org.uk/
Fila Sneakers http://www.fila.in.net/
Skechers http://www.skechersshoes-outlet.us/
Coach Handbags http://www.coachbags.us/
Birkenstock Sandals http://www.birkenstockoutlet.us/
Pandora http://www.pandoracanada.ca/
Ralph Lauren Dresses http://www.ralph-laurencanada.ca/
Pandora Canada http://www.pandoracanadarings.ca/
Louboutin Shoes http://www.redbottomsshoes.us/
Jordan 11 http://www.jordan11.org.uk/
Pandora Charms http://www.pandora.in.net/
Jimmy Choo Shoes http://www.jimmychooheels.us/
Salomon Speedcross 4 http://www.salomon.in.net/
Giuseppe http://www.giuseppeshoes.us.org/
Nike Air Max http://www.airmax-270.co.uk/
Golden Goose Superstar http://www.goldengoosesneakers.co.uk/
Bvlgari Sunglasses http://www.bvlgaris.us/
Bape http://www.bape.org.uk/
Birkenstock Canada http://www.birkenstock-canada.ca/
Champion Sweatshirt http://www.champion-canada.ca/
Champion T Shirt http://www.championsweatshirt.us.com/
Lebron http://www.lebron-16.us.org/
Louboutin Shoes http://www.christianlouboutin-shoes.us/
Bape Jacket http://www.bapehoodie.co.uk/
Fila Sneakers http://www.filashoes.co.uk/
Adidas Superstar http://www.adidascanadashoes.ca/
Pandora Charms http://www.pandoracanadas.ca/
Ecco Golf Shoes http://www.eccoshoessandals.us/
Asics Shoes http://www.asicscanada.ca/
Bottega Veneta Bags http://www.bottegavenetas.us/
Balenciaga Bags http://www.balenciagashoes.ca/
Nike Shox http://www.nikeshoxwomen.us/
Karen Millen http://www.karenmillendresses.co.uk/
Adidas Yeezy http://www.yeezyboost350v2.us.com/
Birkenstock Sale http://www.birkenstock-sale.us/
Adidas Yeezy http://www.adidasyeezy.ca/
Yeezy Shoes http://www.yeezy-boost.co.uk/
Louboutin Shoes http://www.redbottomlouboutinshoes.us/
Vans Slip On http://www.vansshoesoutlet.us/
Cartier Ring http://www.cartier.us.org/
Fitflop UK http://www.fitflop.org.uk/
Goyard Bags http://www.goyard-bags.us/
Salomon Xa Pro 3d http://www.salomon-boots.us/
MCM Bags http://www.mcmbags.us/
Burberry http://www.burberrybagsuk.co.uk/
Bape Clothing http://www.bapeshirt.us/
Fjallraven Kanken Backpack http://www.fjallraven.us.com/
Longchamp http://www.longchampbags-outlet.us/
Vans Canada http://www.vanscanada.ca/
Louboutin Shoes http://www.louboutinredbottoms.us/
Adidas Stan Smith http://www.adidasboost.us/
Balenciaga http://www.balenciaga-sneakers.us.org/
Coach Wallet http://www.coach-bags.us/
Salomon http://www.salomons.us/
Vans http://www.vansslipon.us/
Converse High Tops http://www.converse-uk.co.uk/
Nike Air Max http://www.nikeuptempo.us/
Golden Goose Sneakers Sale http://www.goldengoosesneakers.ca/
Nike Air Max http://www.nikeairmaxoutlet.us/
Yeezy Boost 350 http://www.yeezy-supply.us/
Mont Blanc http://www.mont-blancpens.us/
Fjallraven Kanken http://www.fjallraven-kanken.us.org/
Nike Store http://www.nikecanadashoes.ca/
Ultra Boost http://www.adidasultraboost.us.com/
Pandora Jewelry http://www.pandorarings.us/
Giuseppe http://www.giuseppeshoes.us/
Coach Bags http://www.coachbags.co.uk/
NMD http://www.adidasnmdwomens.us/
Birkenstock Shoes http://www.birkenstock-sandals.co.uk/
New Balance Shoes http://www.newbalanceshoes.us/
Air Max 90 http://www.nikeairmax-uk.co.uk/
Vibram Five Fingers http://www.vibram.us.org/
Karen Millen Dresses http://www.karen-millen.co.uk/
Balenciaga Bags http://www.balenciagatrainers.co.uk/
Pandora Jewelry http://www.pandoras.us/
KD 11 http://www.kd-11.us.org/
Adidas http://www.adidas-outlet.ca/
Balenciaga Trainers http://www.balenciagas.us/
Hydro Flask 40 OZ http://www.hydroflask.us.org/
Christian Louboutin Shoes http://www.christianlouboutinredbottoms.us/
Calvin Klein Bikini http://www.calvinklein.org.uk/
Longchamp Bags http://www.longchampbackpack.us/
Fjallraven http://www.fjallraven.in.net/
Bape Hoodie http://www.bapecanada.ca/
Salvatore Ferragamo http://www.ferragamocanada.ca/
New Jordans http://www.jordanshoesoutlet.us/
Off White T Shirt http://www.offwhites.us/
Mulberry Bayswater http://www.mulberryhandbags.us/
Fitflop Shoes http://www.fitflopsandals.us/
Vans http://www.vansoldskool.org.uk/
Air Jordan http://www.jordanshoes.ca/
Supreme Shirt http://www.supremes.us.org/
Off White Shirt http://www.off-white.us.org/
Salvatore http://www.ferragamo.in.net/
Converse http://www.converses.us/
Converse Canada http://www.conversecanada.ca/
Ralph Lauren Outlet http://www.polo-ralphlauren.ca/
Kate Spade Outlet http://www.katespadebags.ca/
Air Max 95 http://www.airmax2019.us/
Steph Curry Shoes http://www.curry5shoes.us.org/
Michael Kors Bags http://www.michaelkors-bags.us/
Fjallraven Kanken http://www.fjallraven.org.uk/
Nike Air Max http://www.nikeairmaxca.ca/
Nike Air Max 2019 http://www.airmax-2019.us/
Fjallraven Kanken Backpack http://www.fjallraven.us.org/
Birkenstock UK http://www.birkenstockuk.org.uk/
Asics Kayano http://www.asicsrunningshoes.us/
Harden Shoes http://www.hardenvol3.us/
Toms Shoes http://www.toms-shoes.us/
Supreme Shirt http://www.supremehoodie.co.uk/


sdd - 2019. július 4., Csütörtök 05:50

Lorsque vous identifiez avec précision le signal d'achat du client, vous pouvez lui demander une commande. Soigneusement replique audemars piguet Observer l'expression du client, prendre les stratégies et techniques appropriées et l'induire en fonction de l'évolution des tendances est la clé de la transaction. Un bon vendeur doit non seulement savoir capter le signal d'achat du client, mais également comment utiliser ces signaux d'achat pour faciliter la transaction.


nice article - 2019. november 13., Szerda 03:59

This is also a very good post which I really enjoyed reading. It is not every day that I have the possibility to see something like this.. There are so many fun and exciting things to do and experience around the world that I thought I'd put together a list of my favourite Things to do for all travelers ...


Szólj hozzá:

KÉRDEZZEN TŐLÜNK