=

Itt kereshet szakembereink között.


KÉRDEZZEN TŐLÜNK

A Költészet Napja
Szekeres Veronika
Szekeres Veronika
- 2017. 03. 17. 13:07

Toll.jpg

„Hiába fürösztöd önmagadban,

Csak másban moshatod meg arcodat.
Légy egy fűszálon pici él
S nagyobb leszel a világ tengelyénél.”
József Attila: Nem én kiáltok


Április 11. – József Attila, jeles költőnk születésnapja, és a Magyar Költészet Napja. Ki ne emlékezne, hogy általános- és középiskolákban minden évben ezen a napon szavalóversenyeket tartottak, amelyeken szerepelnünk kellett, ha jók voltunk, ha nem? Nos, ez az ünnep 1964 óta a miénk, Magyarország sajátja. S hogy miért pont József Attila születésnapja ihlette? Íme (a teljesség igénye nélkül)!

„Minden, ami költészetünkben addig volt, beleolvadt József Attilába; minden, ami azóta van, vele kezdődik.” (László Zoltán, Literatura.hu) Munkás szülők gyermekeként jött világra 1905. április 11-én. Édesapja korán elhagyta a családot, Attila 3 éves volt. Onnantól kezdve édesanyja kemény küzdelmek árán próbálta fenntartani a családot, gyermekeinek mindent megadni, nem sok sikerrel. 1910 februárjában a Gyermekvédő Liga gondjaira bízta két kisebb gyermekét, Etelt és Attilát, akik márciusban Öcsödre kerültek nevelőszülőkhöz. Ez meghatározó az akkor 5 éves kisfiú identitásformálódásában, mivel ideiglenes szülei szerint nem létezik az Attila név, ezért Pistának szólították. Viszont nem sok idővel később Attila hun vezérről szóló olvasmányok kerültek kezébe, amik mégis megerősíthették identitását. Sokat hányódott élete során, állandó megélhetési gondjai voltak, de sokat segített családján. Mikor 1914 végén kiderült, hogy édesanyja, a drága Mama rákos, még inkább részt kellett vállalnia a család fenntartásában. Mindeközben ő is gyakran betegeskedett. Irodalmi érdeklődése, tehetsége azonban korán bontakozott, rokonai támogatták ebben, kitartásával pedig eljut az érettségiig, sőt, egyetemre is beiratkozik. A proletariátus legaljáról küzdötte fel magát szellemi magaslatokba…

József Attila az Ady Endre utáni magyar költészet vezető alakja, világirodalmi zsenivé nőtte ki magát. A szocialista világköltészet példamutatója, a XX. század eszméinek egyik legjelentősebb lírai kifejezője. Mindössze 32 évet élt, de élete utolsó napjaiban is remekműveket írt (Talán eltűnök hirtelen…; Karóval jöttél…; Ime, hát megleltem hazámat…). Ugyanakkor nélkülözésre, üldöztetésre és meg nem értésre volt ítélve. Felemésztette a belülről fenyegető őrület, a kívülről fenyegető világőrület, a fasizmus, s végül a reménytelenség utolsó akkordjaként öngyilkos lett.

Oldalakat lehetne írni életének periódusairól, történéseiről, eseményeiről, irodalom órákon is legalább egy hétig foglalkoztunk a nagy költővel. Olvashatjuk saját önéletrajzát (http://magyar-irodalom.elte.hu/sulinet/igyjo/setup/portrek/jozsefa/curric.htm), és számos internetes oldal is részletesen foglalkozik életével, személyével, pályaművével. Ezekkel nem célom untatni az olvasót. Viszont az tény, hogy a posztumusz Baumgarten- és Kossuth-díjas költő nemzetközi hírű – angolul, németül, lengyelül is jelentek meg fordítások műveiből, számos művészeti ágban és a köznapi életben is megemlékeznek róla (szobrászat, emlékművek, utca- és intézménynevek stb.).

2005-ben, születésének 100. évfordulójára a Magyar Rádió összeállított egy gyűjteményt a költőtársai megemlékezéseiből: „A szenvedés lenne a kulcs a költészethez? Kattan az ajtózár, benyitunk: a lélek, mint a szétdobált lakás, honnét sietve távozott a lakó; egymás hegyén-hátán a gyermekévek, kudarcok, szerelmek; szellem hogyha  járt is ott előttünk, kihúzott a kulcslyukon. József Attila őrült naplójában semmi magyarázat arra, hogy egy rögeszmés beteg hogy írhatta meg az Ódát? Kit nem küldött vissza a boltba az anyja? Kit nem vertek össze ostorszíjjal a Föld poros udvarán? A lélekbúvár díványán csak a kóreset fecseg. [...] … és a határtalan sötéttel megrakott tehervagon lassan mozgásba jön, csikorognak a csontok és a csillagok, s arcunk fölött egy vasutaslámpa Napja, fülünkben a fű hullámzó harsogása, az évszakok hangsúlyával tagolt beszéd.” (Orbán Ottó)

Ezek után véleményem szerint érthető, miért pont ő. Nagyon élt, nagyot alkotott. Bár ellentmondásokban bővelkedő életútja volt, és örökös (ki)útkeresés jellemezte pályáját, méltán ünnep az ő születésnapja. Ez alkalomból országszerte (Budapest, különösen Ferencváros - születése és gyermekkora helyszíne, Siófok, Győr…), sőt, még Szlovákiában is (Nagykapos) koncertek, szavaló-, rajz- és egyéb irodalmi versenyek, különböző családi programok éltetik a költőt és Magyarország irodalmi nagyjait. Érdemes részt venni ezeken, mert saját élménnyel könnyebben átélhető az, amit az irodalom ad a műveltségünkhöz, az életünkhöz.

Néhány programajánló:

A Magyar Költészet Napja a Ferencvárosban

Főnix Színházi Műhely - A Magyar Költészet Napja 2011
Gyerekszínház - Április 11. A Magyar Köétészet Napja
Siófoki Fürdőegylet
A magyar költészet napja Nagykaposon
A magyar Költészet Napja Győrben


Források:


wikipedia.hu
magyar-irodalom.elte.hu
literatura.hu

A blogbejegyzést Szekeres Veronika pszichológus küldte be, kattints ide, hogy megtekintsd a szakember adatlapját!


Hozzászólások:

ernest - 2019. május 17., Péntek 16:58

Puma Rihanna http://www.pumacanada.ca/
Yeezy http://www.yeezy-boost.co.uk/
Coach Purses http://www.coachbagsoutlet.us/
Pandora Rings http://www.pandoracanadas.ca/
Nike http://www.nikeairmaxoutlet.us/
Longchamp http://www.longchampbackpack.us/
Adidas http://www.adidascanadashoes.ca/
Fila http://www.fila.in.net/
Asics Kayano http://www.asicsrunningshoes.us/
KD Shoes http://www.kd-11.us.org/
Converse Shoes http://www.converses.us/
Champion Sweatshirt http://www.championhoodie.co.uk/
Golden Goose Sale http://www.goldengoose-shoes.us/
Fitflop Boots http://www.fitflop.org.uk/
Yeezy http://www.yeezytrainers.co.uk/
Hydro Flask Stickers http://www.hydro-flask.us/
Vibram http://www.vibram-fivefingers.us/
Bape Shark Hoodie http://www.bape-hoodie.us/
Nike Air Max http://www.airmax-720.us/
Bvlgari Bracelet http://www.bvlgaris.us/
Burberry Bags http://www.burberrybagsuk.co.uk/
Polo Ralph Lauren http://www.ralph-laurencanada.ca/
Birkenstock Sandals http://www.birkenstock-sale.us/
Air Max http://www.nikeairmax-uk.co.uk/
Yeezy 500 http://www.adidasnmdwomens.us/
High Top Vans http://www.vansshoesoutlet.us/
Karen Millen http://www.karen-millen.us/
Red Bottoms http://www.redbottomsshoes.us/
Asics Running Shoes http://www.asicsoutlet.us/
Vibram http://www.vibram.us.org/
Bape Sweatshirt http://www.bape.org.uk/
Nike Air Max 97 http://www.airmax-270.co.uk/
Pandora Canada http://www.pandoracanadarings.ca/
Adidas Superstar http://www.adidasboost.us/
Golden Goose Sneakers Sale http://www.goldengooses.us.org/
Burberry Bags http://www.mulberryhandbags.us/
Champion Hoodie Canada http://www.champion-canada.ca/
Fila http://www.filacanada.ca/
Nike Air Uptempo http://www.nikeuptempo.us/
Bape Canada http://www.bapecanada.ca/
Skechers Go Walk http://www.skechersshoes-outlet.us/
Salomon Running Shoes http://www.salomons.us/
Lauren Ralph Lauren http://www.ralphlauren-polo.us/
Jimmy Choo http://www.jimmychooheels.us/
Pandora http://www.pandorarings.us/
Pandora Bracelet http://www.pandoraus.us/
Yeezy Shoes http://www.adidasyeezy.ca/
Fila Sneakers http://www.filashoes.co.uk/
Harden Shoes http://www.hardenvol3.us/
Lebron Shoes http://www.lebron-16.us.org/
Birkenstock http://www.birkenstocksandalssale.us/
Fjallraven Kanken Backpack http://www.fjallraven.us.com/
Off White Clothing http://www.offwhites.us/
Karen Millen Dresses http://www.karenmillendresses.co.uk/
Fjallraven http://www.fjallraven.in.net/
Swarovski Crystal http://www.swarovskijewelry.us/
Coach Bags http://www.coachbags.ca/
Air Jordan http://www.jordan11.org.uk/
Kate Spade Canada http://www.katespadecanada.ca/
Kyrie 5 http://www.kyrie5shoes.us/
Ferragamo Shoes http://www.ferragamocanada.ca/
Air Jordan 11 http://www.jordanshoes.ca/
Clarks Sandals http://www.clarksshoes.org.uk/
Converse High Tops http://www.conversecanada.ca/
Mont Blanc Refills http://www.mont-blancpens.us/
Fjallraven Bags http://www.fjallravenkanken.us.com/
Birkenstock UK http://www.birkenstockuk.org.uk/
Balenciaga http://www.balenciagasneakers.us/
Champion Clothing http://www.championhoodie.us.com/
Lebron 16 http://www.lebron16.ca/
KD 11 Shoes http://www.kd11.ca/
Zanotti http://www.giuseppeshoes.us/
Giuseppe Zanotti Trainers http://www.giuseppezanotti.org.uk/
Fred Perry http://www.fredperry.us.org/
Longchamp Handbags http://www.longchampbags-outlet.us/
Curry 6 http://www.curry5shoes.us.org/
MCM Bags http://www.mcmbags.us/
Balenciaga Shoes http://www.balenciaga-sneakers.us.org/
Pandora Jewelry Official Site http://www.pandora.in.net/
Pandora Jewelry http://www.pandoras.us/
Bottega Veneta Bags http://www.bottegavenetas.us/
Fjallraven Canada http://www.fjallraven-canada.ca/
Adidas Superstar http://www.adidas-trainersuk.org.uk/
Supreme Clothing http://www.supremeclothings.us.com/
Vans http://www.vanscanada.ca/
Air Max 97 http://www.airmax-2019.us/
Golden Goose Trainers http://www.goldengoosesneakers.co.uk/
Goyard Bags http://www.goyard-bags.us/
Jordan Outlet http://www.jordanshoesoutlet.us/
Giuseppe Shoes http://www.giuseppeshoes.us.org/
Adidas Shoes http://www.adidas-outlet.ca/
Pandora Canada http://www.pandoracanada.ca/
Birkenstock Sale http://www.birkenstock-canada.ca/
Adidas Yeezy Boost 350 http://www.yeezyboost350v2.us.com/
Fjallraven Bags http://www.fjallraven-kanken.us.org/
Balenciaga http://www.balenciagatrainers.co.uk/
Balenciaga Bags http://www.balenciagashoes.ca/
Louboutin Shoes http://www.louboutintrainers.co.uk/
Aike Air Max 270 http://www.nikeairmax720.us/
Coach Crossbody Bags http://www.coachbags.co.uk/
Red Bottoms http://www.louboutinredbottoms.us/
Vans Shoes http://www.vansslipon.us/
Pandora Bracelet http://www.pandoraofficialsite.us/
Michael Kors Handbags http://www.michaelkorspurse.us/
Skechers Sneakers http://www.skechersoutlet.us/
Pandora Charms http://www.pandorajewelrystore.us/
Suicoke Sale http://www.suicoke.us/
Yeezy http://www.yeezy-supply.us/
Longchamp Canada http://www.longchamp-canada.ca/
Supreme Shoes http://www.supremes.us.org/
Converse Trainers http://www.converse-uk.co.uk/
New Balance Women http://www.newbalanceshoes.us/
Bape Clothing http://www.bapehoodie.co.uk/
Birkenstock UK http://www.birkenstock-sandals.co.uk/
Balenciaga Sneakers http://www.balenciagas.us/
Mizuno Wave Rider http://www.mizunoshoes.org/
Fitflop Shoes http://www.fitflopshoes.us/
ED Hardy Dress http://www.edhardyclothing.us/
Off White Hoodie http://www.off-white.us.org/
Polo Ralph Lauren http://www.polo-ralphlauren.ca/
Red Bottoms http://www.louboutinredbottomshoes.us/
Kyrie 5 http://www.kyrie5-shoes.us/
Champion Clothing http://www.championsweatshirt.us.com/
Fjallraven Sale http://www.fjallraven.org.uk/
Cartier Love Bracelet http://www.cartier.us.org/
Supreme Sweatshirt http://www.supremeshirt.us/
Supreme Sweatshirt http://www.supremehoodie.co.uk/
Christian Louboutin Shoes http://www.redbottomlouboutinshoes.us/
Ferragamo http://www.ferragamo.in.net/
Curry Shoes http://www.curry5.ca/
Christian Louboutin http://www.christianlouboutin-shoes.us/
Ralph Lauren Polo Shirts http://www.ralphlaurenusa.us/
CK Underwear http://www.calvinklein.org.uk/
Michael Kors Outlet http://www.michaelkors-bags.us/
Ecco Golf Shoes http://www.eccoshoessandals.us/
Ultra Boost http://www.adidasultraboost.us.com/
Birkenstock Outlet http://www.birkenstockoutlet.us/
Nike Outlet http://www.nikeshoxwomen.us/
Bape Hoodie http://www.bapeshirt.us/
Christian Louboutin http://www.redbottoms.us.com/
Fitflop Sandals http://www.fitflopsandals.us/
Toms Shoes http://www.toms-shoes.us/
Vans Shoes http://www.vansoldskool.org.uk/
Jordan 11 http://www.jordan-11.us/
Fjallraven Bags http://www.fjallraven.us.org/
Nike Outlet http://www.nikecanadashoes.ca/
Off White Hoodie http://www.offwhitecanada.ca/
Coach Purses http://www.coachbags.us/
Goyard Wallet http://www.goyardcanada.ca/
Kate Spade Outlet http://www.katespadebags.ca/
Supreme http://www.supreme-canada.ca/
Coach Purses http://www.coach-bags.us/
Salomon http://www.salomon-boots.us/
North Face Coat http://www.northfacejacket.us.org/
Golden Goose Sneakers http://www.goldengoosesneakers.ca/
Karen Millen Sale http://www.karen-millen.co.uk/
Air Max 270 http://www.airmax2019.us/
Hydro Flask http://www.hydroflask.us.org/
Jimmy Choo Heels http://www.jimmy-chooshoes.us/
Nike Outlet http://www.nikeairmaxca.ca/
Asics Running Shoes http://www.asicscanada.ca/
Birkenstock Sandals http://www.birkenstockcanadasandals.ca/
Salomon Boots http://www.salomon.in.net/
Red Bottoms http://www.christianlouboutinredbottoms.us/
Kate Spade Purses http://www.katespade-purses.us.com/


Szólj hozzá:

KÉRDEZZEN TŐLÜNK